středa 1. června 2011

Výživa v letních měsících

S létem je nerozlučně spojeno slunce, voda a teplo. To jsou i jedny z hlavních důvodů, proč mnoho z nás zanedbává péči o své zdraví v těchto měsících více než jindy. Tím, že se více pohybujeme na čerstvém vzduchu, jaksi automaticky předpokládáme, že žijeme zdravěji. Když se pak podíváme v zrcadle na svoje opálené tělo, je představa o zdraví ještě umocněná. Opálenému tělu jsme schopni odpustit dokonce i několik kilogramů nadváhy. Co je na létě specifického ve vztahu k výživě?  Je pravdou, že konzumujeme více ovoce a zeleniny. Můžeme tudíž souhlasit s tím, že přijímáme více vitamínů a minerálů v potravě než jindy, ( i když zde je třeba dodat, že ne toliko ovoce a zelenina jsou pro naše tělo zdroji vitamínů). Sluneční paprsky jsou k nám také přívětivější a příležitost k odpočinku a relaxaci je především v létě v době prázdnin a dovolených. Faktem je, že náš jídelníček je lehčí než v zimních měsících, to však neznamená, že je zdravější. Příkladem toho můžou být v poslední době tolik oblíbená grilovaná masa. Schválně se vyhýbám označení steaky, protože převážná většina z toho, co vzniká na trávnících chat, chalup či rodinných domů, nemá se steakem nic společného, kromě toho, že je to z masa. Ano, grilování je jedním z nejzdravějších způsobů přípravy pokrmů, ale mluvíme o grilování a ne o „kremaci“. To je ale problematika z jiného soudku.  Složení naší stravy a její kvalita je stejně důležitá jak v létě, tak i v zimě. Naše tělo potřebuje nezbytné mikroživiny v každé roční době, prostě neustále. Sluneční paprsky zatěžují náš organizmus zcela jistě více v létě než v zimě. Nepříznivým účinkům životního prostředí jsme vystaveni také stále /průmysl, doprava atd./.To jsou pouze některé důvody, proč se zamyslet nad svým jídelníčkem i v létě.

Specifika letní výživy: 

* v letním "horku" bychom se měli vyvarovat kaloricky vydatným a mastným jídlům. Ty totiž zatěžují organizmus, především trávící a následně i oběhový systém. 

* upřednostňujeme konzumaci lehkých, především zeleninových jídel. 

* nesmírně důležitý je dostatečný příjem tekutin. A to nejlépe ve formě neperlivých vod a minerálek, popř. neslazených ovocných čajů. Doporučený denní příjem je pro dospělé osoby je minimálně 4 dcl vody na 10 kg hmotnosti  denně.
(POZOR - na jakékoliv slazené nápoje reaguje tělo jako na potravu a trávící enzymy začnou okamžitě štěpit cukry v nich obsažené. Snad se už u nás nenajde nikdo, kdo by považoval za tekutinu vhodnou k doplnění pitného režimu kávu !!! Uvedené množství se v tropických letních dnech může i zdvojnásobit. Taktéž při jakékoliv fyzické zátěži bychom měli mít na paměti zvýšený pitný režim).

Potravinové doplňky /vitamíny, minerály/ doporučené na léto: 

* Antioxidanty /vit. A, E, C, zinek, selen/ chrání náš organizmus před slunečním  
   zářením a před účinky volných radikálů 

* B-komplex dodává potřebné vitamíny pro výživu pokožky a nervů
  /působí protistresově/ 

* Beta-karoten chrání před působením UV paprsků ze slunečního záření 

* Vitamín C posiluje obranyschopnost organizmu a jeho regeneraci

Dovolená v zahraničí: 

      Na cestu do zahraničí bych do zavazadla určitě přidal navíc probiotika
, který posiluje imunitu a především udržuje střevo v dobrém stavu. Může být velmi užitečným pomocníkem při veškerých střevních či zažívacích problémech. Možná by se hodili i zažívací enzymy, kdybychom snědli něco, na co náš žaludek není zvyklý. Zde bych ale doporučoval konsultaci se svým praktickým lékařem.
     Tak bychom mohli pokračovat dále. Ale účelem je poskytnout pouze základní informace.

(podle Michala Muselíka volně zpracoval Ing. Vladimír Klescht)

Žádné komentáře:

Okomentovat